×

بیشتر بدانیم

فرآیند طراحی و توسعه برنامه چیست؟

فرآیند طراحی و توسعه برنامه چیست؟

در سال 2020، اپلیکیشن‌ها از طریق فروشگاه های آنلاین و تبلیغات درون برنامه ای حدود 188.9 میلیارد دلار درآمد کسب کردند. بعلاوه، تخمین زده شده است این ارزش تا سال 2022، به 510.39 میلیارد دلار نیز برسد. این روز ها بسیاری از برندها در تلاشند تا از این روند رو به رشد و اقبال مردم، بهره‌مند شوند، اما بسیاری از آنها نمی دانند که چگونه یک اپلیکیشن مورد پسند و کارآمد را با موفقیت ایجاد و ارائه کنند. بدون شک این موفقیت می‌تواند برای شرکت شما به واقعیت تبدیل شود، اما شرط لازم این اتفاق آن است که ایده اپلیکیشن شما در یک پروسه درست و اصولی، توسعه داده شود و مورد پشتیبانی قرار گیرد.

مقاله پیشنهادی: اپلیکیشن چیست؟

در این مقاله، ما به بررسی دقیق هر یک از مراحل فرآیند طراحی برنامه خواهیم پرداخت.

استراتژی، تجزیه و تحلیل در فرآیند ایجاد برنامهیک استراتژی خوب برای طراحی اپلیکیشن:

اولین مرحله از فرآیند توسعه برنامه تلفن همراه، تعریف استراتژی و روش شما برای موفقیت در فضای اپلیکیشن‌ها است.استراتژی فرآیند طراحی برنامه بخش بسیار مهمی است زیرا باید بدانید که چگونه می‌توان یک استراتژی خوب برای شرکت تدوین کرد. معمولا توسعه یک اپلیکیشن رنج متوسط از 4 تا 6 ماه به طول می‌انجامد. یک استراتژی خوب به شما کمک میکند تا با داشتن چشم انداز واضح از مسیر پروژه با تمرکز . دقت بیشتری آن را هدایت کنید.

در این مرحله، شما باید:

 • جامعه کاربران برنامه خود را شناسایی کنید.
 • در مورد چگونگی رقابت و رقبای خود تحقیق کنید.
 • مراحل و اهداف برنامه را تعیین کنید.

تجزیه‌وتحلیل و برنامه‌ریزی:

در این مرحله، ایده اصلی اپلیکیشن شما شکل و فرم می‌گیرد و به یک پروژه واقعی تبدیل می شود. تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی با تحقیق و تعریف آیتم های اصلی آغاز می شود. بعد از اینکه الزامات برنامه خود را شناسایی کردید، یک نقشه راه محصول Product RoadMap تهیه کنید. که شامل اولویت‌بندی نیازها و گروه‌بندی آنها بر اساس موعد پروژه باشد. این گروه‌بندی باعث میشود اگر زمان، منابع یا هزینه‌ها نگران کننده شد‌، بتوانید حداقل موارد اصلی را برای راه‌اندازی اولیه در اولویت قرار داده و به پابان برسانید.

بخشی از مرحله برنامه‌ریزی شامل شناسایی مهارت‌های مورد نیاز برای توسعه اپلیکیشن شما است. به عنوان مثال، سیستم عامل های تلفن همراه iOS و Android از زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی استفاده می کنند.

طراحی UI / UX در اپلیکیشن

طراحی UI / UX در اپلیکیشن:

هدف از طراحی یک برنامه ارائه یک تجربه کاربری یکپارچه و بدون دردسر متناسب با اهداف اپلیکیشن و با ظاهری زیبا است. موفقیت یک برنامه موبایل بر اساس میزان نصب و بهره مندی کاربران از همه ویژگی های آن تعیین می شود. هدف برای طراحی UI / UX اپلیکیشن نیز ایجاد تجارب عالی کاربر است که باعث می شود برنامه شما تعاملی، بصری و کاربرپسند باشد. مراحل طراحی UI / UX اپلیکیشن در کل به 3 بخش کلی تقسیم بندی میشوند که عبارت‌اند از:

 • معماری محتوا

اولین مرحله از فرآیند طراحی تعیین چگونگی و معماری محتوایی است که اپلیکیشن شما به کاربران نشان می دهد.

 • هویت بصری
 1. متن برنامه شما از چه فونتی استفاده می کند؟
 2. طرح رنگ چگونه خواهد بود؟
 3. نام برند شما چگونه در طراحی برنامه منعکس می شود؟
 4. از آیکان‌های توپر و یا خطی استفاده می‌شود؟
 • ترسیم وایر‌فریم

بعضی طراحان برنامه موبایل اغلب طراحی اپلیکیشن را با طرح روی کاغذ شروع می کنند. Wireframes شکل دیجیتالی طرح هاست، وایرفریم ساختار بصری نیازهای عملکردی برنامه شما را ایجاد می کنند. وایر فریم باعث تمرکز بیشتر بر زیبایی و تجربه کاربر می‌شود.

نمونه اولیه اپلیکیشن بعد از طراحی:

می‌توان با استفاده از ابزارهایی مانند Invision ، Adobe XD و Figma طرح ای اولیه واقعی تری ارائه داد. نمونه های اولیه برای شبیه سازی تجربه کاربر و روند برنامه بسیار مفید هستند.

انتشار و پشتیبانی از برنامه در فروشگاه ها

انتشار و پشتیبانی از برنامه:

انتشار یک اپلیکیشن مستلزم ارسال برنامه به فروشگاه های اَپ، مانند App Store برای برنامه های iOS و Google Play برای برنامه های Android است. برای انتشار در فروشگاه‌های اپلیکیشن، نیاز به ارائه اطلاعاتی از اپ خود خواهید داشت، این اطلاعات شامل:

 • عنوان برنامه
 • توضیحات
 • دسته‌بندی
 • کلید واژه ها
 • نماد راه اندازی
 • عکس‌های صفحه فروشگاه برنامه

برنامه‌های iOS پس از ارسال در فروشگاه برنامه اپل، فرآیند بازبینی را طی می کنند که بسته به کیفیت برنامه و میزان دقت آن در اجرای دستورالعمل های iOS اپل، ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد. برای برنامه‌های Android هیچ برنامه بررسی ای وجود ندارد و آنها ظرف چند ساعت پس از ارسال در فروشگاه در دسترس قرار می گیرند. بعد از اینکه برنامه شما در فروشگاه های برنامه در دسترس قرار گرفت، میزان استفاده از آن و شاخص های عملکرد کلیدی (KPI) را برای سنجش موفقیت برنامه خود تحلیل و بررسی کنید. همچنین گزارشات خرابی و سایر مشکلات گزارش شده توسط کاربران را مرتباً مورد بررسی و بازبینی قرار دهید.

کاربران را تشویق کنید تا نظرات، پیشنهادات و انتقادات مربوط به برنامه شما را با شما در میان بگذارند. پشتیبانی سریع از کاربران و درگیر کردن آن‌ها بسیار حیاتی است.

در رابطه با آپدیت این اپلیکیشن‌ها، برخلاف وب‌اپ ها WebApp که بلافاصله پس از آپدیت می‌توانند برای کاربران برنامه در دسترس باشند، به‌روزرسانی اپلیکیشن ها باید همان روند ارسال و بازبینی ارسال اولیه را طی کنند. علاوه بر این، اگر یک اپلیکیشن بومی Native داشته باشید، باید به طور مداوم در با پیشرفت های این حوزه فناوری، همراه و همگام باشید و به‌طور مرتب برنامه خود را برای دستگاه های تلفن همراه جدید و سیستم عامل‌ها به روز کنید.

تیم تجارت ویلاآرتز، پیشرو در زمینه توسعه اپلیکیشن

نتیجه:

توسعه اپلیکیشن یک روند تخصصی و مداوم است که نیازمند استراتژی، طراحی، توسعه و پشتیبانی می‌باشد و بی‌شک آغاز این فرایند مستلزم اطمینان از تخصص و امانت‌داری تیم توسعه‌دهنده می‌باشد. تیم تجارت الکترونیک ویلاآرتز در طول سال‌ها، در زمینه توسعه وب‌سایت، اپلیکیشن و همچنین سیستم‌های مدیریت یکپارچه، پیشرو و همگام با تکنولوژی روز حرکت کرده است، ما در ویلاآرتز با طراحی و توسعه وب‌سایت و اپلیکیشن و سیستم های مدیریتی برای بیش از 100 برند مختلف مفتخر خواهیم بود برای یک تجارت پر سود در بستر آنلاین، با شما همراه باشیم.

با تجارت الکترونیک بیشتر آشنا شوید

مقالات مشابه

Related Articles