×

بیشتر بدانیم

وب اپلیکیشن چیست؟ وب اپلیکیشن چه تفاوتی با وب‌سایت دارد

وب اپلیکیشن چیست؟ وب اپلیکیشن چه تفاوتی با وب‌سایت دارد

بسیاری از مردم به اشتباه تصور میکنند، وب اپلیکیشن و موبایل اپلیکیشن شبیه یکدیگر و یا از یک جنس می‌باشند. اما این باور درست نیست چرا که چه از جهت توسعه و روش برنامه نویسی و چه از جهت کاربرد متفاوت می‌باشند. وب اپلیکیشن و موبایل اپلیکیشن هر کدام به روش خاصی توسعه می‌یابند.

در این مقاله سعی خواهیم کرد با توصیف و توضیح هر کدام، این ابهام را رفع نماییم، بعد از مطالعه این مقاله با شناخت بهتر از وب‌سایت، وب‌اپلیکیشن و موبایل اپلیکیشن، راحت تر میتوانید بین آن‌ها انتخاب و اقدام به تهیه نمایید.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن این مقاله ابتدا مقاله اپلیکیشن چیست را مطالعه نمایید.

وب اپلیکیشن چیست

وب‌اپلیکیشن چیست؟

وب‌اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌هایی با عملکرد و عناصر تعاملی هستند. Gmail ، Facebook ، YouTube ، Twitter و غیره همه وب‌اپلیکیشن هستند که پویا بوده و برای تعامل کاربر ساخته شده اند. از آنجا که وب‌اپلیکیشن‌ها بسیار منعطف هستند و می توانند طیف گسترده ای از عملکردها را انجام دهند، ساخت آنها دشوارتر می‌باشد و به یک تیم باتجربه از توسعه دهندگان نرم افزار نیاز دارند. وب‌اپلیکیشن، نرم‌افزار رایانه‌ای است که از طریق یک مرورگر وب به آن دسترسی پیدا می کند، که اغلب به یک پایگاه داده متصل می شود تا تجربه تعاملی خاص فرد با استفاده از آن فراهم شود.

تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن چیست

وب سایت و وب‌اپلیکیشن: تفاوت آن‌ها در چیست؟

اینجا خلاصه‌ای ساده از تفاوت یک وب‌سایت و وب‌اپلیکیشن بیان خواهیم کرد.

بدون شک وب‌سایت میتواند محتوای مفید و کاملی نمایش دهد، محتوای وب‌سایت قابل جستجو هست و می تواند تصاویر، ویدئو و صدا را نیز ارائه دهد. بدون شک وب‌سایت یک ابزار موثر و کارآمد در ارائه محصولات و خدمات شما است. حالا دیگر مزایای مفیدی که یک وب‌سایت در اختیار شما میگذارد عبارت است از:

 • مشتری جدید پیدا کنید
 • محتوای متناسب با کاربر ارائه نمایید
 • روند تبلیغ و شناسایی برند را بهینه کنید
 • افزایش فروش داشته باشید
 • و اطلاعات مهم مانند: اطلاعات شرکت، اطلاعات تماس، لیست قیمت‌ها، پیشنهادات ویژه و غیره را راحت تر ارائه نمایید.

اما وب‌سایت‌ها به نسبت وب‌اپلیکیشن‌ها از قابلیت تعامل و انعطاف کمتری برخوردار هستند، به این معنی که محتوا به صورت پویا به روز نمی شود. بیشتر وب‌سایت‌ها با استفاده از HTML ,CSS و JavaScript ساخته شده اند. معمولا وب‌سایت ها یک فید اطلاعاتی یک طرفه هستند و آنچنان به کاربران اجازه تعامل یا برقراری ارتباط متقابل با وب‌سایت را نمی دهند.

مقاله پیشنهادی: طراحی سایت چیست؟

در مقابل وب‌اپلیکیشن ها مخصوص صفحات لمسی کوچکتر طراحی می‌شوند و به طور خودکار با اندازه و نوع مرورگری که در آن نمایش داده می شوند، تنظیم می شوند.

انواع وب اپلیکیشن ها چیست

انواع وب‌اپلیکیشن ها چیست؟

 • برنامه های رزرو و پرداخت محل اقامت (Booking)
 • پلتفرم‌های یادگیری آنلاین، برای انجام تمرینات و تکرارها، تست ها و یادگیری یا کنترل پیشرفت (Udemy)
 • فروشگاه های آنلاین، جهت حراج و سایر معاملات فروش(amazon)
 • سیستم های CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) برنامه هایی که شرکت‌ها جهت بهبود گردش کار، مدیریت ارتباط با مشتری و بسیاری دیگر استفاده می کنند.
 • سیستم های ERP - برنامه های کاربردی طراحی شده برای سازماندهی کار، به عنوان مثال، ذخیره یا پشتیبانی (Netsuite)
 • خدمات رسانه‌های اجتماعی - مانند ایجاد حساب و شبکه دوستان و تعامل با سایر کاربران (facebook)
 • سیستم های پزشکی و بهداشتی - در کنار دیگران ، امکان تماس از راه دور با بیمار و پزشک ، مدیریت سوابق پزشکی الکترونیکی بیمار ، پذیرش از راه دور ، تجویز دارو ، (Hospital Information System)
 • سیستم های مدیریت محتوا (CMS) - برای ایجاد وب سایت ها یا وبلاگ های ساده و مدیریت محتوای دیجیتال استفاده می شود.

چه زمانی یک کسب و کار به وب اپلیکیشن نیاز دارد

چه زمانی یک کسب‌وکار به وب اپلیکیشن نیاز دارد؟

وب‌اپلیکیشن، نرم افزار یا برنامه ای است که در مرورگر اجرا می شود و از طریق یک رابط کاربری، سرویس خاصی را به کاربر ارائه می دهد. معمولاً به یک سرور مرکزی متصل می‌شود تا محتوا را به کاربر تحویل داده و نسبت به آن واکنش نشان دهد. وب‌اپ‌ها بر خلاف وب‌سایت، از ویژگی های مختلف و عناصر تعاملی برخوردار است. وب‌اپلیکیشن می‌تواند انجام بسیاری از اقدامات را برای کاربر فراهم نماید، از جمله: ایجاد حساب، افزودن دوستان، خريد، چت، انتشار محتوا، تراکنش مالی، مدیریت وظایف، رزرو هتل، ویرایش عکس‌ها، سفارش غذا ، خرید بلیط، ترجمه متون، و بسیاری موارد دیگر....

مقاله پیشنهادی: رابط کاربری چیست؟

 

 

 

حرف آخر:

همانطور که تا اینجای کار فهمیده اید وب اپلیکیشن ها برنامه هایی هستند که در مرورگر قابل دسترس هستند و تفاوت هایی با وب سایت ها دارند. اکنون شما با دید بهتری نسبت به قبل میتوانید به کاربرد وب سایت و وب اپلیکیشن نگاه کنید و با توجه به کسب و کارتان درک کنید که کدام یک از این دو برای شما مفید و کاربردی تر است.

با تجارت الکترونیک بیشتر آشنا شوید

مقالات مشابه

Related Articles