×

بیشتر بدانیم

راهنما جامع و کاربردی تفاوت UI و UX

راهنما جامع و کاربردی تفاوت UI و UX

بیشتر طراحانی که متخصص UX هستند با مشکلی روبرو هستند. مشکل این است که بیشتر کارفرمایان انتظار دارند که آنها به تخصص UI هم آشنایی داشته باشند و در این تخصص هم فعالیت داشته باشند. این مشکل را نیز طراحانی که متخصص UI هستند هم نیز دارند.

حالا راه‌حل رفع این مشکل چیست؟ تیم ویلاآرتز راه حلی که میتواند ارائه دهد این است که متخصص هایی که یکی از این تخصص هارا بلد هستند باید تا حدودی تخصص دیگری را آشنایی داشته باشند. بنابراین ما قصد داریم تا در این مقاله کامل تفاوت این دو را به شما بگوییم تا آشنایی کاملی با دو تخصص طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

تفاوت طراحی UI و UX

تفاوت بین رابط کاربری و تجربه کاربری در چیست؟

در یک تعریف بسیار ساده، رابط کاربری از تمام عناصری تشکیل شده است که کسی را قادر به تعامل با یک محصول یا خدمات میکند. از طرف دیگر، UX همان چیزی است که فرد در تعامل با آن محصول یا خدمات تجربه میگیرد. به عنوان مثال گوگل را در نظر بگیرید. گوگل با تمرکز بر روی کاربر میداند که وقتی کاربری به سایت بیاید به دنبال اطلاعات درباره چیزی است و آنها آن را به سرعت میخواهند. با توجه به همین مسئله نشان میدهد که این شرکت چقدر تجربه و انتظار را ارائه میدهد زیرا تقریبا هر چیزی که یک شخص بخواهد میتواند در یک چشم به هم زدن به آن برسد. حالا تصور کنید که هر بار که در گوگل جستجو میکردید 15 ثانیه طول میکشید. اونوقت حتی گوگل اگر بهترین رابط کاربری را هم که داشته باشد نمیتواند تجربه خوبی به مخاطبان خود بدهد و در نتیجه تجربه کاربری ضربه میخورد.

مقاله پیشنهادی: مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

مسئولیت ها و مهارت های طراحان UI و UX

مهارت ها و مسئولیت های طراحان UI وUX 

با اینکه طراحان UI و UX نقش های متمایزی نسبت به یکدیگر دارند اما هر دو برای انجام وظایف خود به اطلاعاتی از یکدیگر نیاز دارند. به عنوان مثال، طراح UI به تحقیقات درباره مشتری و نمونه های اولیه از طراح UX نیاز دارد. و طراح UX قبل از ایجاد نمونه های اولیه، باید محدودیت های طراحی را در UI درک کند. در این قسمت نگاهی دقیق به مسئولیت های طراحان UI و UX میپردازیم.

مسئولیت های اصلی یک طراح UX:

 • تحلیل مشتری و رقیب ها
 • تحقیقات درباره کاربر
 • معمار اطلاعات
 • نمونه سازی و فریم وایر
 • آزمایش و تکرار
 • هماهنگی و همکاری با طراحان UI

مسئولیت های اصلی یک طراح UI:

 • برندینگ
 • طراحی بصری
 • رنگ ، تایپوگرافی و چیدمان ها
 • تحقیقات طراحی
 • تعامل و انیمیشن
 • نمونه سازی UI
 • پیاده سازی با توسعه دهندگان

البته که مسئولیت هایی است که برای هر دو از این تخصص ها لازم است مانند مهارت ارتباطات، همکاری، کنجکاوی و سایر مهارت ها. و البته مهارت هایی وجود دارد که مختص هر نقش است مثلا طراحان UX معمولا تجربه سازماندهی و اجزای تحقیقات، سیم کشی، طراحی تعامل کاربر و تجزیه و تحلیل را بر عهده دارند. و از آن طرف طراحان UI معمولا طراحی رابط کاربری پاسخگو، طرح بندی ها، سلسله مراتب بصری، تایپوگرافی، تئوری رنگ و تست را بر عهده دارند.

مقاله پیشنهادی: طراحی تجربه کاربری چیست؟

چگونه به یک طراح UI / UX تبدیل شوید؟

چگونه میتوانید به یک طراح UI / UX تبدیل شوید؟

قطعا شما برای فراگیری یک تخصص نیاز به زمان و آموزش دیدن دارید. پس برای اینکه به یک طراح متخصص در این دو بخش تبدیل بشوید باید ابتدا زمان کافیرا داشته باشید و در قدم بعدی آموزش های خوبی را گلچین کنید و شروع به دیدن آنها بکنید. قطعا در این مسیر شما مربی خصوصی خودتان بوده و باید راه ها و روش های زیادی را تست کنید تا با مفاهیم زیادی آشنا شوید. در ادامه تفاوت های اصلی UI و UX را خواهیم گفت تا با آنها آشنا شوید.

تفاوت های UI و UX

UX: رابط هارا مفید میکند.

UI: رابط هارا زیبا میکند.

یک محصول مفید نیازی را برآورده می کند که قبلاً در بازار برآورده نشده است. روند تحقیق یک طراح UX شامل انجام یک تجزیه و تحلیل رقابتی ، توسعه شخصیت ها و سپس توسعه حداقل محصول مناسب - یا بیشتر از محصولات مناسب ، حداقل محصول با ارزش است. محصولی که برای مخاطب مشتری هدف شما ارزشمند باشد. این از طریق آزمایش در طول چرخه عمر محصول تأیید می شود. هنگامی که طراح UX جریان و سیم های فریم را نمونه سازی و آزمایش کرد وقت آن رسیده است تا طراح UI آنها را از لحاظ بصری زیبا کند که شامل انتخاب یک طرح رنگی و تایپوگرافی است که هم جذاب باشد و هم استفاده از آن ساده باشد.

UX: به کاربران در دستیابی به اهداف کمک میکند.

UI: ارتباطات عاطفی برقرار میکند.

افراد برای انجام کاری به سایت شما میایند. ممکن است برای "بهترین نوع سگ برای آپارتمان" به سراغ شما بیایند یا برای پرداخت مالیات! اگر چه مورد اول ممکن است سرگرم کننده باشد اما در هر دو مورد، افراد با توجه به در نظر گرفتن هدف به سایت شما میایند. جنبه UX ممکن است مانند دوستداران سگ به افراد نگاه کند و سعی کند بفهمد چه چیزی برای آنها مهم است. چه چیزی آنها در هنگام جستجوی کمک در انتخاب دوست بعدی خود برای آنها ارزش یا نیاز دارند؟ آنها سوال می کنند ، افراد را مشاهده و مصاحبه می کنند ، حتی ممکن است نمونه های اولیه ای بسازند و کمی آزمایش چریکی انجام دهند تا ببینند آیا می توانند پیشنهادهای ارزش تجاری و تجاری خود را تأیید کنند.

تفاوت بین رابط کاربری و تجربه کاربری

UX: اول انجام میشود.

UI: گاهی اوقات دوم انجام میشود.

در فرآیند طراحی، طراحان UI و UX چگونه با یکدیگر کار میکنند؟

مقاله پیشنهادی: فرآیند طراحی چیست؟

به طور معمول طراحی و تحقیق UX اولین مرحله در هنگام تصمیم گیری برای ساخت یک محصول یا برنامه است. طراحان UX بسیاری از تحقیقات را انجام میدهند تا ایده های اولیه محصول را تایید یا اعتبار میبخشند و توسعه محصول را  راهنمایی میکنند. هنگامی که نمونه اولیه از چندین تکرار عبور کرد و تا حد زیادی نهایی شد، طراح رابط کاربری وارد عمل می شود و شروع به کار در مورد طراحی بصری و تعاملات خود می کند. البته همانطور که گفتیم گاهی اوقات ممکن است این کار ها جابه‌جا شوند همانطور که در بالا گفتیم. این جابه‌جایی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • چه کسی بخش UI و UX را کنترل میکند.
 • آیا همان شخص است یا شخص یا تیم دیگری؟

UI: در سراسر محصولات، رابط ها و خدمات به کار گرفته شده است.

UX: فقط مربوط به رابط ها است

طراحی تجربه کاربر یک زمینه گسترده است و روز به روز محبوب تر می شود. اکنون ، بسیاری از شرکت هایی که محصولات تولید می کنند یا خدمات ارائه می دهند ، ارزش درک کاربران خود و تأیید فرضیه های خود را قبل از ساخت - نه فقط شرکت هایی با حضور وب - در دست دارند. طراحی رابط کاربر فقط برای رابط های کاربری است. این بدان معنی نیست که محدود به رابط کاربر گرافیکی رایانه ها ، رایانه لوحی و دستگاه های تلفن همراه است. این روزها همچنین رابط کاربری بسیاری از محصولات دیگر را مشاهده می کنیم ، از ساعت ، ماشین لباسشویی و داشبورد ماشین گرفته تا ماشین فروش ، کیوسک بلیط و موارد دیگر.

 

 

 

حرف آخر:

بنابراین شما برای اینکه مشکلی نداشته باشید بهتر است تا با هر دو این تخصص ها آشنایی اولیه داشته باشید و تفاوت های هر دو را بدانید. ما در این مقاله سعی کردیم تا به طور خیلی کامل تفاوت های طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری را برای شما بازگو کنیم.

با تجارت الکترونیک بیشتر آشنا شوید

مقالات مشابه

Related Articles