×

بیشتر بدانیم

6 نکته، برای شروع یک کسب و کار موفق

6 نکته، برای شروع یک کسب و کار موفق

بدون شک شروع یه تجارت جدید می‌تونه برای هر فردی یه کار دلهره‌آور باشه. چرا که مسائل بی‌شماری وجود دارن که کارآفرین جدید ممکنه با اون‌ها روبرو بشه و اطلاعات زیادی دربارشون نداشته باشه:

 • مسائل حقوقی
 • تأمین مالی
 • بازاریابی
 • توسعه محصول
 • مالکیت معنوی
 • منابع انسانی
 • و ...

از جمله مواردی هستن که میتونه، شمارو نگران کنه.

بسیاری از افراد تصور میکنن که تنها روشن‌کردن رایانه ها و داشتن یک پیج اینستاگرام یا یک سایت، شروع یه کسب‌و‌کار جدیده اما حقیقت اینه که کسب درآمد در یک تجارت، بسیار دشوارتر از اون چیزیه که تصور می‌کنن. درواقع برای موفقیت در تجارت امروز باید انعطاف‌پذیر باشید و همچنین برنامه‌ریزی و مهارت‌های سازمانی خوبی داشته باشین.

شما می‌تونین با صرف کمی وقت و برنامه‌ریزی و البته در نظر گرفتن مواردی که در این مقاله به شما یادآوری می‌کنیم، هر نوع شغلی رو که می‌خواین شروع کنین و با موفقیت در اون به پیش برین.

بنابراین، در این مقاله نکته‌های کلیدی برای شروع یک کسب‌وکار موفق بیان می‌کنیم.

 

6 نکته، برای شروع یک کسب و کار موفق

 

 1. کاری که قصد انجام اون رو دارین، منحصر به فرد و خاص است؟
 2. موانعی برای ورود دارید؟
 3. یک بازار جدید انتخاب کنین.
 4. به یک شبکه خوب نیاز دارین.
 5. برای کارتون، مشتاق باشین.
 6. برای خودتون، اعتبار کسب کنین.

 

1.     آیا کاری که قصد انجام اون رو دارین منحصر به فرد و خاص است؟

اولین مورد از نکات کلیدی برای شروع یک کسب‌وکار موفق، خاص بودن اونه.

 کارآفرینان همچون ماهی‌های کوچکی هستن که در یک استخر بزرگ شروع به فعالیت می‌کنن.

اگر می‌خواین یه شغل رو شروع کنین، به شما توصیه می‌کنیم ابتدا این سؤال‌ها رو از خودتون بپرسین:

 • ویترین یا خروجی کار من چیه؟
 • چطور می‌تونم، خودم رو در این زمینه کاری متمایز کنم؟
 • نوآوری‌های من نسبت به دیگران چیه؟
 • من با کارم قصد دارم، چه‌چیزی رو اصلاح کنم که نیاز به اون، امروزه هنوز برطرف نشده؟

درواقع درخصوص نکات کلیدی برای شروع یک کسب‌وکار موفق، می‌تونیم، اینطور بگیم که مردم امروزه تنها به دنبال رفع نیازهای خودشون نیستن و دنبال نوآوری‌های جدید می‌گردن. اون‌ها دنبال تمایز و چیز‌های جدید هستن. بنابراین اگر کار شما منحصر به فرد، خاص و بی‌نظیر نباشه، شما با افراد بسیاری که در زمینه‎کاری شما فعالیت می‌کنن، درگیر خواهید بود.

 

2.     آیا موانعی برای ورود دارید؟

در نظر بگیرید، آیا کسی به راحتی می‌تونه ایده شما رو کپی کنه یا نه. درواقع به این موضوع فکر کنین که اگه کسی با منابع بازاریابی، بیشتر از شما آشنا باشه و ایده شمارو بگیره و بزرگترش کنه، امکان‌پذیره؟

از جمله نکات‌کلیدی برای شروع یک کسب ‌و کار موفق ثبت اون کاره. اطمینان پیدا کنین که کار خودتون رو به عنوان یه علامت تجاری ثبت کردین و مدارک لازم برای شروع قانونی کارتون رو بگیرین. درواقع ببینین چه کاری می‌تونین، انجام بدین که خاص شماست و شخص دیگه‌ای نمیتونه اون کارو انجام بده.

 

3.     یک بازار جدید انتخاب کنید

نکته کلیدی بعدی، برای شروع یک کسب‌وکار موفق انتخاب یک بازار هدف مناسبه. در اقتصاد پرتلاطم امروزی بهتره که کارتون رو از محل و بازار هدفی شروع کنین که در حال رشد باشه. برای این منظور یه بازار جدید پیدا کنین که دوام طولانی مدتی داشته باشه و بتونه شما رو هم با خودش به پیش ببره.

پیداکردن یه بازار جدید، اقتصاد پویای کسب‌وکار شماست که توجه به اون حتی قبل از شروع کسب و کار جدیدتون هم میتونه شما رو در رسیدن به هدف نهایی یاری بده.

برای همینم هست که میگن اقیانوس آبی کسب‌وکارتو پیدا کن تا رسیدن به هدف مطمئن‌تر باشه.

 

4.     شما به یک شبکه خوب نیاز دارید

برای نکته بعدی شروع یک کسب‌‌وکار موفق، می‌تونیم شبکه‌بندی خوب یه کسب‌وکار رو بگیم.

یه شبکه خوب باید شامل شبکه محرمانه شخصی شما باشه که موارد زیر جز مهم‌ترین اون‌ها هستن:

 • یک وکیل خوب
 • یک حسابدار معتمد
 • یک بازاریاب با فن بیان خوب
 • دوستان و افرادی در اون حرفه که بتونن تا زمانی که شغل شما رشد کنه، به شما تخفیف بدن

یکی دیگه از مواردی که می‌تونین به عنوان نکته کلیدی برای شروع یک کسب ‌و کار موفق روش حساب باز کنین، ارتباط برقرارکردن با افرادیه که با دارابودن روابط مختلف در حوزه ی کاری شما و معرفی شما به دیگران، براتون تبلیغ کنن. شما می‌تونین، حتی وقتی که هنوز در شغل قبلی خودتون هستین و دارین در مورد شروع یک کسب‌وکار تحقیق می‌کنین، یک شبکه از مشتریای هدف برای خودتون ایجاد کنین.

برای مثال اگه مشاور امور دولتی هستین و قصد دارین تا یه کسب و کار فروش عروسک رو تاسیس کنین، میتونین از طریق قانون‌گذارانی که در شغل فعلی‌تون با اون‌ها ارتباط برقرار می‌کنین، با سازمان‌های کودکان آشنا بشین و از این طریق یه شبکه‌ی خوب هدف برای خودتون ایجاد کنین.

 

5.     برای کاری که می خواهید انجام دهید پرشور و مشتاق باشید

شور و اشتیاق برای انجام یک کار می‌تونه نیرومحرکه اصلی شما برای کارکردن باشه و از دیگر نکات کلیدی برای شروع یک کسب‌‌وکار موفق به شمار میره. اگه اشتیاق به کاری که می‌خواهین، انجام بدین، داشته باشین، بدون شک زود از خواب بیدار می‌شین و تا دیروقت کار می‌کنین.

توجه کنید که شور و اشتیاق‌داشتن برای یک کار و فعالیت، انرژی زیادی می‌طلبه و بنابراین برای اینکه بتونید، کسب‌وکارتون رو به سرعت رونق بدین، باید اول از همه از خودتون به خوبی مراقبت کنین تا انرژی لازم رو برای انجام کار مورد علاقتون داشته باشین.

 

6.     برای خود اعتبار کسب کنید

یکی دیگر از نکات کلیدی برای شروع یک کسب‌وکار موفق، کسبِ اعتبار در بازار آشفته امروزیه. در رکود اقتصادی فعلی، مدیریت اعتبار و رابطه‌خوب شما با همکاران خودتون و همچنین سایر افراد، می‌تونه شمارو بسیار خوب و حرفه‌ای جلوه بده.

اعتبار خوب، برای دریافت وام نیز یکی از نکات اساسی که توجه به اون می‌تونه شمارو خیلی زود جلو بندازه. وقتی اعتبار کمتری دارید، باید به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یا روش‌های دیگر انواع سرمایه‌گذاری روی بیارید که این موضوع برای برخی از افراد می‌تونه ناخوشایند باشه. بنابراین توجه به کسب اعتبار مناسب می‌تونه از جمله نکات کلیدی برای شروع یک کسب‌وکار موفق باشه.

علاوه بر این، دقت به موارد زیر هم می‌تونه در کسب اعتبار و بازخورد شما اثرگذار باشه:

 • چطوری محصول خودتون رو قیمت گذاری کنین.
 • از حاشیه‌های مربوط به خودتون باخبر باشین تا بتونین اون هارو مدیریت کنین.
 • چه چیزی رو برای تحقیق و توسعه کنار بزارین.
 • قبض‌هاتون رو به موقع پرداخت کنین.

و در نهایت:

اگر به دنبال نکات کلیدی برای شروع یک کسب ‌و کار موفق هستید، دقت کنید که شروع به راه‌اندازی یک تجارت اقتصادی راحت نیست و پیش از شروع به کار، باید از هر نظر، خودتون رو برای قدم گذاشتن در یک راه طولانی آماده کنین.